Odpal myślenie nie wchodź w uzależnienie - Szkoła Podstawowa nr 33 w Lublinie

"Odpal myślenie nie wchodź w uzależnienie"

program odpal myślenie logo

Program ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie zagrożeń zdrowotnych, konsekwencji prawnych i społecznych wynikających z zażywania dopalaczy. Odbiorcami tego programu jest młodzież klas 7 i 8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych, ich rodzice oraz nauczyciele. Uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy dopalaczy stanowi realne zagrożenie dla człowieka - odbiera wolność, oddala od miłości i prawdy prowadząc do śmierci.

Program ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie zagrożeń zdrowotnych, konsekwencji prawnych i społecznych wynikających z zażywania dopalaczy. Odbiorcami tego programu jest młodzież klas 7 i 8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych, ich rodzice oraz nauczyciele. Uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy dopalaczy stanowi realne zagrożenie dla człowieka - odbiera wolność, oddala od miłości i prawdy prowadząc do śmierci. Mimo tak dramatycznych konsekwencji coraz więcej polskich dziewcząt i chłopców wchodzi na drogę uzależnień. Łatwo wejść na tę drogę trudno natomiast temu zapobiegać. Nie wystarczą tu moralizujące pouczenia, solidna wiedza o substancjach psychoaktywnych, a także uczenie właściwych postaw wobec tych substancji. Skuteczna profilaktyka uzależnień wymaga wychowania dojrzałych i szczęśliwych ludzi, którzy dobrze radzą sobie z życiem bez pomocy chemicznych „przyjaciół”.

Założeniem programu jest organizowanie debat przez uczniów pod opieką koordynatora szkolnego, w których będą uczestniczyć partnerzy projektu. Do rozmów z uczniami zasiadają policjanci, lekarz, terapeuta, sportowiec.

Debata powinna przebiegać zgodnie z poniższym scenariuszem:

• Czas trwania debaty nie dłuższy niż 90 min.
  • Debatę prowadzi wyznaczony przez szkołę uczeń lub nauczyciel.
  • Koordynatorzy programu z ramienia Szkoły i Policji dokonują szczegółowych ustaleń w zakresie terminu debaty, zaproszenia przedstawicieli instytucji, którzy wezmą udział w debacie oraz omówienia przebiegu debaty.