Poświęcenie Sztandaru SP33 - Szkoła Podstawowa nr 33 w Lublinie

Article heading icon

Uroczystość poświęcenia Sztandaru Szkoły

15 listopada 2017 r. to dzień bardzo ważny i uroczysty dla społeczności naszej Szkoły. Dzień, na który w szczególności oczekiwali nasi najmłodsi uczniowie – klasy I i IV. Na dzień swojego ślubowania doczekali się oni nowego Sztandaru Szkoły. Widnieje na nim nowa nazwa Szkoły, pozatem zachowuje on wszystkie elementy dotychczasowego Sztandaru.

O godz. 9.00 w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętego Krzyża odprawiona została uroczysta Msza Święta, podczas której ks. kanonik Marek Warchoł, dziekan dekanatu Lublin – Wschód, poświęcił nowy Sztandar Szkoły. Uroczyście wybrzmiały słowa:

Błogosławiony bądź Panie i Boże nasz, który przez Syna Twojego Jezusa Chrystusa, powołałeś do życia twój Kościół Święty, jako sztandar wzniesiony dla narodów, aby rozproszone dzieci Boże zgromadziły się w jedno. Pobłogosław ten sztandar Szkoły Podstawowej nr 33 w Lublinie im. 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, aby ci, którzy się wokół niego gromadzą i którym on przewodzi, przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny zawsze przyznawali się do Chrystusa i aby nikt z tych, którzy wspólnie się modlą i wspólnie uświęcają, nie zginął, lecz by wszyscy doszli do wiecznej szczęśliwości. O to Cię prosimy przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

W homilii ks. Dziekan mówił o istocie i symbolice Sztandaru, natomiast ks. proboszcz Marian Duma w swoim słowie nawiązał do wartości, jakie niesie szkole jej patron – 27. Wołyńska Dywizja Piechoty Armii Krajowej.

Po poświęceniu Sztandaru nastąpiła jego prezentacja i przypomnienie wszystkim jego symboliki:

Płat Sztandaru stanowi tkanina w kształcie kwadratu 100 cm x 100 cm. Sztandar wykonany jest z tkaniny w kolorach zielonym, czerwonym i złotym. Wszystkie napisy na awersie wyhaftowano nicią złotą i żółtą, na rewersie nicią złotą, żółtą i białą. Sztandar obszyty jest złotą frędzlą. Główna strona Sztandaru (prawa) zawiera nazwę szkoły z symbolami odnoszącymi się do patrona szkoły. Nazwa szkoły oddana jest wielkimi literami. Od góry: Szkoła Podstawowa nr 33 w Lublinie zaś od dołu:
im. 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Pośrodku płata widnieje odznaka 27. WDP AK z symbolem Polski Walczącej. Symbol Polski Walczącej w kształcie kotwicy, której człon w kształcie litery P symbolizuje Polskę, a ramiona literę W – walkę lub „kotwicę” – symbol nadziei na odzyskanie niepodległości. Odznakę okala złoty wieniec dębowy. Liście dębowe są symbolem zwycięstwa. Wieniec z liści dębowych nosili autorzy największych wiktorii.

Strona odwrotna (lewa) przywołuje symbole narodowe – to płat czerwony z wypełniającym go Orłem. Orzeł jest srebrny (biały), złote są natomiast: korona, szpony, dziób i język.

Symbolika barw na sztandarze:
Zielone tło – symbolizuje niezawodność, solidność, prostotę, przyjaźń. Jest to barwa nadziei na szczęście, zwycięstwa i kontemplacji;
Żółty – to kolor złota oraz słońca. Oznacza najwyższe wartości i wiedzę. To wiedza i intelektualny przebłysk, to kolor oświecenia, bogactwa i ekstrawagancji;
Biały – oznacza czystość i niewinność;
Czerwień – to kolor królewskości. Oznacza miłość, ale też męczeństwo, cierpienie, krew, ogień i wojnę.

Przyjęliśmy poświęcony Sztandar z nadzieję, że wartości, których jest on symbolem, będą przyświecały szkole i jej uczniom oraz będą wyznaczały drogę jej dalszego rozwoju. Uroczystość poświęcenia nowego Sztandaru była wzruszającym i doniosłym momentem nie tylko dla nas, społeczności szkolnej, ale również dla Lubelskiego Środowiska 27. WDP AK, którego przedstawiciele z radością i dumą w niej uczestniczyli.

Sztandar został ufundowany przy współudziale rodziców, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych Szkoły, członków Lubelskiego Środowiska 27. WDP AK, życzliwości ks. proboszcza, Mariana Dumy oraz hojności anonimowych darczyńców.

Wszystkim składamy serdeczne podziękowania.

Marzenna Fitas