
„Podziwu godna liczba Pi
trzy koma jeden cztery jeden.
Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe
pięć dziewięć dwa, ponieważ nigdy się nie kończy …”
– tak o liczbie Pi pisze w swym wierszu noblistka Wisława Szymborska. Wcale nas to nie dziwi, gdyż liczba Pi to jedno z bardziej niezwykłych i fascynujących matematycznych zjawisk. Znano ją już w starożytności, ale do dziś nie udało się zgłębić wszystkich jej tajemnic. Zrodziła się w sposób naturalny, z obserwacji. Wyraża bowiem stosunek długości okręgu do jego średnicy.
Pięć pierwszych cyfr liczby Pi w jej rozwinięciu dziesiętnym to 3,14159. Można tam znaleźć datę 14 marca (3,14), dlatego tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Liczby Pi.
15 marca, w poniedziałek w naszej szkole obchodziliśmy to święto w nieco innej formie. Ze względu na zdalną naukę, nasi uczniowie zapoznali się z bohaterką dnia, czyli Ludolfiną (liczbą Pi), podczas lekcji matematyki. Poznali jej historię i dowiedzieli się dlaczego dla matematyków jest ona taka ważna.
„Podziwu godna liczba Pi” ma swoich licznych wielbicieli, takich też znalazła wśród naszych czwartoklasistów. Wykorzystując ciekawe karty zadaniowe Pani od Matmy, nasi uczniowie z wielkim zaangażowaniem i starannością łączyli kolejne cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. W efekcie, powstały kolorowe Pi – grafy 🙂 Taka forma lekcji cieszyła się dużym zainteresowaniem i pokazała inny wymiar matematyki. Okazało się, że „królowa nauk” może być znakomitą zabawą i pasjonującą przygodą.